Slut hos leverantör, produkt utgått ur produktion
Spiskåpan skickas direkt från Fläktgroup till ombud oavsett vilket fraktalternativ du väljer.
Art nr: FläktGroup CPDL-2-03-6-1-1
Tidigare art nr: Fläkt Woods CPDL-2-03-6-1-1
Kåpan monteras direkt mot aggregatet Fläkt RDKB och ABB RDKE så den fungerar endast ihop med dessa aggregat. Styrningen är anpassad för dessa aggregat och spiskåpan är utrustad med en 9-polig snabbkontakt lika dom äldre spisfläktarna.
Spiskåpan levereras i vitt utförande och 600 mm bredd, Spisfläkten har lättåtkomliga reglage för belysning, fläktvarvtal och forceringsspjäll placerade mitt på fronten.
Fettfiltret är tillverkat av stickad aluminiummatta omsluten av sträckmetall och aluminiumram. Kan diskas i maskin eller för hand.
Belysningen består av en energisnål 8 W lågenergilampa (E14 sockel) som kan bytas utan verktyg.
Fördelarna mot den gamla kåpan CPA-X kåpan är många bland annat:
Spiskåpan är utrustad med styrkort för avfrostning och eftervärmare till RDKB aggregatet. Man har på denna fläktkåpa flyttat driftlamporna (indikatorlamporna) till undersidan av spiskåpan. Tydlig avlästning vid drift och enkel inställning av tilluftstemperaturen av eftervärmaren görs genom att man plockar ner det transparenta lampglaset. TEST funktion för kontroll av styrkort finns.
Styrningen och transformatorn är lika dom äldre Fläkt kåporna. Man ställer enkelt in varvtalet på aggregatet via transformatorn och en beskrivning på detta finns i den medföljande manualen.
Kåpan har en färdig slits för dräneringsslangen som kommer från aggregatet. Lika dom tidigare spiskåporna.
Ersätter tidigare spiskåpor
Kåpan passar ej till aggregatet Svenska Fläkt Rexonet RDKA
Specifikationer
Produkten har blivit tillagd i varukorgen